BAKLAVA VE TATLI ÜRETİCİLERİ DERNEĞİ (BAKTAD)

Türkiye’nin en ünlü baklava markaları tarafından oluşturulan ve sektörün geleceğiyle ilgili önemli projeler hazırlayan Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği 2001 yılında kurulmuştur. Baklava ve tatlı üreticileri Türk mutfağının geleneksel tatlılarını ve özellikle sofraların padişahı olarak bilinen baklavayı endüstriyel bağlamda üreten üreticilerin bir çatı altında toplandığı bir kurumdur. Bugün sektörün önde gelen baklava ve tatlı üreticilerinin içerisinde bulunduğu 100’e yakın üyesiyle sektörün geleceğine ışık tutmaya devam ediyoruz.

BAŞARDIKLARIMIZ

Baklava ve tatlı sektörüne yetişmiş eleman kazandırabilmek amacıyla 2002 yılında başlattığımız ve her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz ALTIN OKLAVA BAKLAVA USTALARI YARIŞMASI, bütün kesimlerin beğenisini kazanmıştır.

Sektörümüzün problemlerini gerekli yerlere ulaştırmak açısından büyük önemi olan yayıncılık faaliyetini de göz ardı edemezdik. Bu doğrultuda yayın dünyasına kazandırdığımız TATLI HAYAT dergisi, başarılı yayın çizgisiyle sektörümüzün sesi soluğu olmaya devam ediyor.

Üyelerimiz başta olmak üzere tüm sektör temsilcilerinin ürün kalitesini artırıcı; personel eğitimi, Hijyen kuralları, iletişim kurma becerileri konularında hizmet içi eğitimler tertip edilmektedir.

BAŞARACAKLARIMIZ

  • Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği bünyesinde yürütülecek faaliyetlerin başında sektör temsilcilerinin kurumsallaşma yolunda karşılaştığı engelleri ortadan kaldırmaktır.
  • Üyelerimizin işlerini geliştirmeleri için, eğitim ve bilgilendirme programları düzenlemek, danışmanlık hizmetleri ile üyelerimize yol gösterici olmak.
  • Yeni eğilimlerden, teknolojik gelişmelerden, mevzuat değişikliklerinden, üyelerimizi haberdar etmek.
  • Üyeler arasında sosyal dayanışmayı, ortak girişimleri teşvik edici faaliyetlerde bulunmak.
  • Sektörün ve üyelerimizin ürünlerinin tanıtımı için dernek bazında ulusal ve uluslararası fuarlara katılmak, üyelerimize yol gösterici olmak.
  • Her yıl düzenli olarak ulusal ve uluslararası baklava festivali düzenlemek, festival içersinde ustalık yarışmaları tertip etmek ve sektörün gelişmesine ve saygınlık kazanmasına katkıda bulunanları ödüllendirmek.
  • Mesleğin gelecek kuşaklara sağlıklı bir biçimde aktarılabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ile koordineli olarak ustalık kursları düzenlemek ve ustalık belgesi tertip etmek.